Haber

İletişim Başkanlığı’ndan Erdoğan’ın Biden-Macron görüşmelerine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı’ndan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Lideri Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile G20 Başkanlar Tepesi sırasında gerçekleştirdiği görüşmelere ait açıklama yapıldı.

Açıklamaya nazaran Erdoğan-Biden görüşmesinde, ticaret ve güvenlik hususları başta olmak üzere iki ülke bağları ele alındı. ABD Lideri Biden, İstanbul’da İstiklal Caddesi’ndeki atağında ömrünü yitirenler için taziyelerini iletti. Bölgesel gelişmelerin de değerlendirildiği görüşmede, ABD Lideri Biden, Rusya-Ukrayna ortasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesini ve sevkiyatın tekrar başlamasını sağlayan gayretleri münasebetiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Türkiye ile ABD arasındaki F-16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini belirten ABD Başkanı Biden, İsveç’in NATO üyeliği sürecinde Türkiye’nin önemli bir aktör olduğunu da ifade etti. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada ise, “Biden, Erdoğan’ın Karadeniz’deki tahıl krizinin çözülmesinde sarf ettiği çabadan dolayı memnuniyetini dile getirdi” denildi.

‘YUNANİSTAN, DİYALOĞA TEŞVİK EDİLMELİ’

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Fransa Cumhurbaşkanı Macron da görüşmede, İstanbul’da İstiklal Caddesindeki terör atağında hayatını yitirenler için taziyelerini iletti. Türkiye-Fransa ilgileri ve bölgesel mevzuların ele alındığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ticaretin yanı sıra savunma ve güç kesimlerinde de iki ülke ortasında iş birliğini geliştirmenin ortak menfaat olduğunu tabir etti.

Tahıl koridorunun ağır uğraşlarının akabinde yine işlemeye başladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, mutabakatın devamı için Avrupa Birliğinin de üzerine düşeni yapması gerektiğini lisana getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıyeten Yunanistan’ın ‘dürüst, samimi ve anlamlı diyaloga teşvik edilmesi gerektiğini’ de belirtti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu